Компостери
Изкуството да компостираш: градински и кухненски компостери за Вашия дом!
Домашното компостиране е лесна, но ефикасна практика, която придоби популярност през последните години, тъй като хората се стремят да живеят по-устойчиво и да намалят отпечатъка си върху околната среда. Независимо дали имате градина или малка кухня, компостирането може да е от полза за Вас, портфейла Ви и планетата. Ние от ПрофисБГ можем да Ви покажем как и защо градинските и кухненските компостери са идеалното допълнение към Вашия екосъобразен начин на живот, като едновременно Ви помагат да спестите средства и да се погрижите за околната среда.
Какво е компостиране?
Компостирането е процес на разграждане на биоразградими отпадъци в присъствието на кислород и под действието на множество микро- и макроорганизми – бактерии, гъби, червеи, охлюви и мравки, при подходящи стойности на влага и температура. Компостирането е естественият начин на природата да преработва и рециклира органичните си отпадъци, крайният резултат от който е получаването на един изключително полезен продукт, богат на органични съставки, естествен подобрител за почвата, изключително богат на хранителни вещества за нашите растения, подобряващ структурата, състава и задържането на влага в почвата. От съществено значение за правилното протичане на процеса компостиране е и съотношението между въглерод и азот, размера на частиците и киселинността на средата (вложените материали).
Домашното компостиране се приема за най-полезния от екологична гледна точка начин за справяне с битовите биоразградими отпадъци, както и за икономически целесъобразен. Компостирането играе важна роля в опазването на околната среда и борбата с климатичните промени, като спомага за намаляване емисиите на парниковите газове и на разходите, свързани с транспортирането на биоотпадъците и готовия компост.
Всеки от нас може лесно да си направи компост - няма разход на електроенергия, няма разходи за поддръжка, а освен това е полезен е както за нас, така и за околната среда.
Защо да си вземем компостер?
Всеки от нас генерира около 500 кг отпадъци годишно; приблизително 30 - 40% от това количество са органични отпадъци, които вместо да бъдат изхвърляни на сметището, могат да бъдат компостирани и оползотворявани.
- Спестяване на средства: Изчезва нуждата от закупуване на подобрители за почвата, изкуствени и органични торове.
- Намаляване на отпадъците: Кухненските компостери са ценен инструмент за намаляване на количеството органични отпадъци, които завършват на сметищата, както и за намаляване обема на битовите ни отпадъци.
- Обогатяване на почвата: Градинските компостери създават богат на хранителни вещества органичен тор, който подхранва почвата, променя и стабилизира нейната структурата, подобрява нейните свойства и рН.
- Екосъобразност: Компостирането помага да се сведе до минимум необходимостта от химически торове, като така намалява вредното въздействие върху околната среда.
Видове компостери
От ПрофисБГ предлагаме широка гама от компостери, пригодени за домашно компостиране. Всеки модел е изработен от устойчиви висококачествени материали с UV защита и оборудван с удобни врати за пълнене на отпадъци и изваждане на готовия компост. Сглобяването им е бързо и лесно. В зависимост от пространството, което имате, и количеството отпадък, което генерирате, можем да предложим компостери с обем от 15 до 1260 литра. Ако ще използвате компостера на двора, можете да си изберете между двата вида градински компостери - стоящи или ротационни, а за кухнята предлагаме домашни компостери.
Стоящи компостери
Стоящите компостери се предлагат в различни размери и дизайни, което ги прави подходящи както за малки, така и за големи градини. Сглобяват се лесно и без инструменти. Имат здрава конструкция, устойчива на всички сезони, която Ви гарантира дългогодишна употреба. Вентилационните отвори по повърхността осигуряват равномерен приток на въздух, за да може аеробните процеси на разграждане да протичат ускорено. Сред моделите ни ще намерите и серия модуларни компостери, които се състоят от основно тяло и приставка, която може да увеличи обема на компостера спрямо Вашите нужди. Те са чудесно бюджетно решение за компостиране в градината или задния двор.
Ротационни компостери
Барабанният тип компостери може все още да не са широко разпространени в България, но са много по-функционални. Идеални са и за всеки, който разполага с ограничено пространство. Въртящите се барабани помагат за редовно и лесно обръщане на компоста, като по този начин ускоряват процеса узряване на органичната тор. Освен време, ротационните компостери Ви спестяват и усилията от редовното ръчно обръщане, разбъркване и смесване на отпадъците. Осигуряват равномерно вентилиране и овлажняване чрез завъртане. Предлагаме и модел барабанен компостер с две камери - докато чакате компоста във вече напълнената камера да бъде готов, можете да изхвърляте новите си отпадъци в другата.
Домашни компостери
Идеални за тези от вас, които нямат двор или градина. Домашните компостери са компактни контейнери, предназначени за събиране на кухненски отпадъци като обелки от плодове и зеленчуци, черупки от яйца, остатъци от готвени храни, утайка от кафе и дори месо и риба. Кухненските компостери работят на принципа на анаеробно разграждане с помощта на бактерии и без участието на кислород. Те се затварят плътно и нямат вентилационни отвори, за да не усещате миризми в дома си. Употребата на нашите домашни компостери е изключително лесна - просто изхвърлете кухненските си отпадъци вътре и го оставете сам да направи останалото. В рамките на няколко дни ще имате готов течен тор, богат на полезни вещества, с който можете да наторите цветята вкъщи или да прочистите канала на мивката. Всички модели от този вид се предлагат с включен пакет активиращ биоген, необходим за разграждането на отпадъците.
Какво можем да компостираме?
Подходящи за компостиране са голяма част от отпадъците, образувани в нашите домове. Всички те съдържат органични компоненти, които се разграждат по естествен път.
- Хранителни отпадъци: обелки от плодове и зеленчуци, остатъци от хляб, макаронени изделия, утайки от кафе, пакетчета от чай, черупки от яйца
- Растителни отпадъци: цветя, слама, прясно окосена трева, изсушена трева и листа, дървени вейки, дървесни стърготини, естествени влакнести материали и платнени остатъци от памук и вълна, и други
- Оборски тор: може да се добави в градинския компостер
- Тънки хартиени салфетки, предварително навлажнени
Много важно за получаване на качествен компост е правилното смесване на материалите. Въпреки че всички органични материали са подходящи за компостиране, има някои, които се разграждат по-бързо от други.
Най-условно отпадъците за компостиране се разделят на:
-„зелени”– съдържащи азот (N), бързо разграждащи се – обелки от плодове и зеленчуци, стайни и градински цветя, прясно окосена трева, оборски тор, пакетчета чай, утайки от кафе
-„кафяви” – съдържащи въглерод (С), бавно разграждащи се – сухи листа и трева, дървесни стърготини, слама, сено, хляб, макаронени изделия, черупки от яйца, хартиени и картонени опаковки.
Какво не можем да компостираме?
В компостера не могат да се изхвърлят:
- Млечни продукти, мазнини и масла, сготвена храна, изпражнения от домашни любимци. В градинския компостер не се изхвърлят и месо, риба и кокали. Тези материали могат да предизвикат неприятни миризми и да привлекат гризачи или насекоми
- Течности – оцет, сок, прясно мляко, мазнина, вода, месни сокове
- Болни растения или развалени храни
- Пластмасови и метални отпадъци, остатъци от синтетични платове, въглени, остатъци от цигари и филтри.
Къде и как да компостираме?
При използването на градински компостер, от съществено значение е поставянето му на правилното място. Трябва да го поставим директно на земята в пряк досег с почвата, с цел да се улеснят проникването на различни видове микроорганизми, достъпа на въздух и дренажа на излишната вода. За предпочитане е да сложим компостера на сенчесто място, за да се предотврати пресушаването и да се запази влажността на компостиращите материали. Най-важните фактори за намаляване на емисиите на парникови газове са смесването на входящи материали (биоотпадъци) и подходящия процес на управление, в това число дори и постоянно снабдяване с кислород и влажност през фазите на разграждане и узряване.
На дъното на компостера се поставят дървени клонки, след това се нареждат последователно „зелени” и „кафяви” материали и хранителни отпадъци. Към всяка част „зелени” прибавяме 3-4 части „кафяви” материали. Колкото по-дребни са материалите, толкова по-бързо се разграждат.
Редовно обръщайте или смесвайте компоста - от 1 до 4 пъти на месец, за да осигурите правилна аерация. Ротационните компостери правят тази стъпка лесна, докато стационарните може да изискват вила или лопата. Компостът трябва да е влажен, но когато го стиснем в ръка не трябва да тече. Ако е прекалено мокър, прибавяме „кафяви” материали и разбъркваме. Ако е сух, прибавяме още „зелени” материали или вода. Ако използваме всички техники за управляване на процеса, за няколко месеца /от 5 до 12/ ще имаме готов узрял компост - шуплив, с тъмно кафяв цвят и мирис на гора. А ако използваме и биологичен активатор за компост, процесът ще се ускори и ще имаме готов компост за 2 – 4 месеца.
При домашните компостери, процесът е значително по-лесен. На дъното на съда се разпръсква слой компостиращи трици. След това започвате да го пълните с отпадъци, е добре те да бъдат уплътнени, за да няма въздушни джобове. Препоръчва се по-едрите парчета да бъдат нарязани на ситно. Върху всеки слой с отпадъци се разпръсква нов слой трици. През останалото време компостерът стои плътно затворен. На всеки 3-5 дни, източвайте готовата течност. Използвайте я като течен тор в доза 1:100 (10 ml течен тор в 1 l вода). Когато кухненският компостер се напълни, разпръснете 40 ml компостиращи трици най-отгоре. След това го оставете плътно затворен за около 14 дни, източвайки течния тор на всеки 3-5 дни (след първоначалната употреба). След това можете да заровите в почвата получената смес, например в градината или лехата си, или да я прибавете към по-голям компостер, ако имате такъв.
В заключение
Компостирането не е просто модерна тенденция. Това е значима стъпка към по-устойчив и отговорен към околната среда начин на живот. С градински и домашни компостери можете активно да допринесете за по-здравословна планета, да намалите отпадъците и да подхранвате градината си. Изберете модела, който най-добре приляга на Вашите нужди - стоящ компостер, барабанен компостер или малък кухненски компостер.
Не пропускайте възможността да прегърнете компостирането! Разгледайте нашата гама от компостери и започнете пътуването си към по-зелено и устойчиво бъдеще!
Бърза и сигурна доставка до области: София, Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен, Ямбол